Članice Etno udruženja „Korman” iz istoimenog aleksinačkog sela su u subotu ugostili delegaciju sastavljenu od predstavnica Karitasa Slovenije i Karitasa Beogradske nadbiskupije, kao i gošće dveju slovenačkih lokalnih samouprava. Osim domaćica iz Kormana goste su dočekale i predstavnice aleksinačke opštine na čelu sa zamenicom predsednika Skupštine opštine Aleksinac Marijanom Radivojević.
Kormanke su bile učesnice projekta „Osnaživanje ženskog preduzetništva i uloga žene na selu u jugoistočnoj Srbiji”, koji se sprovodi od 2020. godine, i obuhvatio je 60 žena koje se bave proizvodnjom tradicionalne hrane i pružanjem usluga u seoskom turizmu iz četiri lokalne samouprave, koje su i bile partner na projektu, Aleksinac, Vlasotince, Babušnica i grad Pirot.
Uz finansijsku podršku Vlade Republike Slovenije i Karitasa Slovenije, kao i Karitasa Beogradske nadbiskupije, za učesnice projekta bili su organizovani različiti edukacioni skupovi, kao i putovanja u Sloveniji. Ukupno su 22 žene u okviru projekta obišle u opštinama Kočevje i Razkrižje mesta gde su mogle da se upoznaju sa više uspešnih poslovnih inicijativa koje su realizovane u tamošnjim selima. U okviru ovog projekta bilo je programa koji su namenjeni za nabavku opreme i pokretanje poslova koji voću i povrću kroz preradu daju dodatnu vrednost.
Jana Lampe, vođa međunarodne pomoći pri Karitasu Slovenije, je po izjavi bila pozitivno iznenađena šta su žene u ovim opštinama postigle u okviru projekta. Ona je istakla kako je primetila zadovoljstvo postignutim i kod žena učesnica, naglasivši da je njima trebalo samo malo vetra u leđa, da budu uspešne, samopouzdanije i da dobiju sve veću podršku kako od muževa tako i od cele porodice. Lampe je navela i više rezultata koji su postignuti u raznim oblastima od proizvodnje do elektronske prodaje i veština koje su učesnice unapredile kroz razne obuke i međunarodna studijska putovanja.
Njena koleginica Bruna Marđonović Simonović, koordinatorka projekta u Karitasu Beogradske nadbiskupije, nije krila oduševljenje ponovnog susreta sa Kormankama, koji je uvek srdačan, koristan i u dobroj atmosferi.
‒ Od prvoga dana su takve, zaista, i uvek su bile raspoložene, nasmejane, vesele, vedre. Sada su dobile i novi prostor i na tome smo zaista srećni i ponosni i one su prezadovljne. Ovo je prvi put da su one danas u ovom prosoru, organizovale to svečano otvaranje. Kako one kažu to će im mnogo koristiti kao udruženju da zajednički mogu da spremaju proizvode i da kao udruženje nastupaju na različitim manifestacijama ‒ kaže naša sagovornica.
Ova koordinartorka programa, osim što je oduševljena ženama iz Etno udruženja „Korman”, pozitivno je govorila i o njihovim aktivnostima i o novim prostorijama koje će im biti na raspolaganju.
‒ Prezadovoljni smo onim što je urađeno, prelep je prostor, svetao, dovoljno je i velik za njih. Sada tražimo i način kako da im pomognemo da ga opreme, jer bez opreme sam prostor nema neku veliku funkciju. Doduše one ga sada koriste za druženja, za okupljanje, za organizaciju, a polako će krenuti da tu spremaju i hranu i zimnicu, da rade tradicionalnu proizvodnju čime se i bave ‒ uverena je Bruna Marđonović Simonović.
Žene iz Kormana, koje su učestvovale u projektu, su prijatno iznenađene, jer su na poklon dobile i 9 mobilnih telefona, koji su im ovom prilikom uručeni.