Stari recepti ne izlaze iz mode

Veliki Drenovac je juče, u nedelju, bio prestonica narodnih rukotvorina i tradicionalnih gastronomskih đakonija.

Tamošnje Udruženje žena „Vidovdanke”, održalo je svoju drugu manifestaciju pod nazivom „Zlatne ruke”, na kojoj su se okupila udruženja, sa kojima ove vredne Drenovčanke sarađuju. Pored udruženja sa teritorije naše, pristigla su i ona iz okolnih opština, ali i sa Kosova i Metohije.

Ovo okupljanje nije bilo samo revijalnog karaktera, već su se članovi Udruženja „Kruna” iz Niške Banje, Etno sekcije  KUD-a „Jovan Kojić” iz Vrbovca kod Vitine, Udruženja „Virine”, Udruženja „Suncokreti”, Udruženja „Ljubav, vera, nada” iz Aleksinca, ekupa KUD-a „Mladost” iz Žitkovca, Udruženja građana „Radinost” iz Aleksinca i „Etno-kutak” iz Žitkovca takmičili u nekoliko kategorija.

Tokom manifestacije se birala, najbolja starinska torta, najlepša pogača, najlepši štand. Takođe, biran je i najbolji gulaš, a ovom prilikom krčkalo se preko deset kotlića.

Ovogodišnja predsednica žirija bila je Sanja Filipović, profesor kuvarstva sa praktičnom nastavom, Prehrambeno-ugostiteljske škole u Čačku i član Kulinarske federacije Srbije, pa je pojasnila na šta su obraćali pažnju kada su birali najbolji gulaš.

− Ono što je karakteristično za gulaš, jeste da on vodi mađarsko poreklo. Mađari su poznati po svinjskom mesu, ono što je karakteristično za gulaš jeste da bude papriciran i njemu se dodaje specifičan začin gevic. Gevic na nemačkom znači začin, on se sastoji od kima, slanine, belog luka i peršuna− pojašnjava predsednica žirija.

Po oceni žirija, najbolji gulaš skuvala je ekipa Udruženja ugostitelja Niš, drugo mesto je zauzeo gulaš ekipe iz Svrljiga, treći je ekipe „Mladost” iz Žitkovca, dok je četvrto mesto onaj koju je skuvao Mile Jovanović iz aleksinačke ekipe „Đenerali”.

Ovom prilikom birala se najlepša pogača i torta po starinskom receptu.

− Što se tiče pogača, i tu je bio težak zadatak, zato što su bukvalno nijanse odlučivale. Sve su skoro bile na sličan način i takođe je bilo teško oceniti ali zahvaljujući kolegama iz žirija, uspeli smo da ocenimo i pogače. a ono što je karakterističino za starinsku tortu je da ima dosta oraha, da se pravi od kora, da nema filova. Bio je veliki zadatak pred žirijem, jer su i ovde bukvalno nijanse odlučivale − dodaje Sanja Filipović.

Kada je reč o najboljoj starinskoj torti, nju su umesile članice Udruženja „Ljubav, vera, nada” iz Aleksinca, druga je takođe pristigla iz Aleksinca, iz Udruženja „Suncokreti”,  treća je iz ekipe „Mladost” iz Žitkovca, dok je četvrto mesto zauzela torta koju su donele članice Udruženja „Etno-kutak” iz Žitkovca.

Da su članice udruženja umešne domaćice videlo se i prilikom ocenjivanja pogača. Žiri nije imao nimalo lak zadatak, pa je prvo mesto dodelio Udruženju „Kruna” iz Niške Banje, drugo mesto je pripalo članicama Udruženja građana „Radinost” iz Aleksinca, dok je treće mesto zauzela pogača koju je umesila Radmila Miljković.

Prema odluci žirija, pehar za najuređeniji štand otišao je u ruke Etno-sekciji KUD-a „Jovan Kojić”, drugo mesto je pripalo Udruženja „Virine”, a treće Udruženju građana „Radinost” iz Aleksinca.

Za sveukupnog pobednika proglašena je ekipa KUD-a „Jovan Kojić” iz Vrbovca kod Vitine.

Kao što tradicija nalaže, ni ova manifestacija nije protekla bez pesme i igre. Ovog puta svoje umeće pokazali su članovi Kulturno-umetničkih društava „Vidovdan” iz Velikog Drenovca, „Čarapanka” iz Krvavice,  Amatersko-folklornog ansambla „Osmeh” iz Svrljiga i KUD-a „Jovan Kojić” iz Vrbovca kod Vitine.

Izvor: ALpress