Uz podršku EU aleksinačke žene stiču znanja o organskoj poljoprivredi

Društvo za razvoj kreativnosti iz Aleksinca u svojim aktivnostima, uz pomoć partnera, posebnu pažnju poklanja položaju žena na selu. Ovo udruženje sprovodi  još jedan projekat koji podstiče razvoj ženskog aktivizma i jačanja kapaciteta seoskih žena u opštini. Projektom ŽETVA sprovode se aktivnosti u oblasti organske poljoprivredne proizvodnje koja pored ekološkog značaja dovodi i do pozitivnih finansijskih efekata.

Prema rečima Snežane Živadinović, koordinatorke projekta simboličnog naziva ŽETVA (ŽEne, Transparentnost, Vidljivost, Aktivizam) od januara ove godine pa skoro do početka septembra organizovane su obuke iz oblasti organske poljoprivrede pod ”stručnom palicom” profesora Vučine Miletića. Tim edukacijama je prisustvovalo tridesetak članica aleksinačkih, seoskih, ženskih udruženja.

 

‒ Imam utisak da su obuke iz organske poljoprivrede, u odnosu na sve naše dosadašnje edukacije, izazvale najviše interesovanja i to je i bio primarni cilj u projektu ŽETVA, pronaći efektivne načine za ekonomsko osnaživanje seoskih žena u skladu sa tržišnim trendovima. Ukupno su organizovane tri trodnevne obuke tokom kojih je profesor Vučina preneo znanja o kompostiranju, o značaju organske poljoprivrede, načinima kako se na prirodan i ekološki način tretiraju biljke i dobili smo i posebnu knjigu recepata za pripremu organskih zaštitnih sredstava ‒ ističe Živadinovićka.

Ova koordinatorka projekta napominje da su paralelno sa ovim obukama organizovane i takozvane ,,vidi-nauči” posete u sklopu kojih je posećeno  nekoliko organskih plantaža i voćnjaka u Srbiji i na licu mesta su članice seoskih ženskih udruženja mogle da se uvere kako izgleda organska poljoprivreda i ujedno da saznaju načine za plasman istih proizvoda.

‒ Takođe bilo je reči i o sertifikaciji gazdinstava, o procedurama koje su neophodne, o subvencijama koje se dobijaju od države ili drugih nadležnih tela. Sve u svemu naše poljoprivrednice su sada izuzetno motivisane da sa tradicionalnih načina proizvodnje poljoprivrednih proizvoda krenu u organsku i da se oprobaju i u pripremi organskih proizvoda kao što su slatka, sokovi i zimnica – zaključuje Snežana Živadinović sumirajući rezultate projekta.

Projekat ŽETVA se implementira tokom deset meseci, do kraja oktobra ove godine, u sklopu projekta EU Resurs centar koji sprovodi BOŠ (Beogradska otvorena škola) uz finansijsku podršku Evropske unije. Očekivanja su da će doći i do unapređenja javnih, lokalnih politika iz oblasti poljoprivrede sa akcentom na njihovo urodnjavanje, odnosno uvođenje dodatnih poena na javnim konkursima i veće subvencionisanje seoskih žena.

Izvor: ALpress