Proteklog vikenda organizovana je završnica projekta „ŽETVA – Žene, Transparntost, Vidljivost, Aktivizam” koji je tokom proteklih 10 meseci realizovalo Društvo za razvoj kreativnosti. U nedelju je najpre organizovan okrugli sto na temu ruralnog ženskog aktivizma, umrežavanja i unapređenja rodnih javnih politika.
Govoreći o rezultatima projekta ŽETVA, Snežana Živadinović je posebno istakla značaj osnaživanja seoskih žena iz lokalnih, seoskih organizacija za ruralni razvoj aleksinačke opštine, a posebno u oblasti proizvodnje ekološke i bezbedne hrane. U ovoj oblasti se u sklopu pomenutog projekta realizovalo nekoliko ključnih aktivnosti poput obuka iz oblasti ekološke poljoprivrede i takozvanih vidi-nauči poseta kada su posećivane organske plantaže u Srbiji.
Posebno značajan rezultat ostvaren je u unapređenju postojećih lokalnih, javnih politika iz oblasti poljoprivrede, odnosno još tokom projekta na opštinskim javnim pozivima za subvencionisanje poljoprivredne delatnosti seoske žene, vlasnice poljoprivrednih gazdinstava uvrštene su kao posebna kategorija koja ima prioritet na ovim pozivima. Okrugli sto bio je i jedinstvena prilika za uručivanje Inicijative za donošenje posebnog Lokalnog akcionog plana za unapređenje poljoprivrede i ruralnog razvoja opštine Aleksinac, što je svojevrsni zaključak opsežnog istraživanja u projektu ŽETVA. Inicijativa je predata Marijani Radivojević, zamenici SO Aleksinac.
Pored nje i drugih predstavnica aleksinačke lokalne samouprave, okruglom stolu prisustvovale su i članice ovdašnjih seoskih, ženskih udruženja i gošće iz Ćićevca, iz udruženja „Vilin dom” i „Okular”. Zajednički, umreženi rad na novim projektima zaplaniran je i potvrđen potpisivanjem memoranduma o saradnji između ćićevačkih i aleksinačkih udruženja.
Nakon okruglog stola, završni događaj projekta „ŽETVA” nastavljen je u Kormanu posetom Etno kući „Pavličević”, turističkom domaćinstvu Petković, novootvorenim prostorijama „Etno udruženja Korman” u kojima je postavljena oprema za proizvodnju zimnice, i druženjem u centru sela. Ujedno su organizovane i izložbe rukotvorina gošći iz Ćićevca, ali i domaćih poljoprivrednih proizvoda i zimnice seoskih ženskih udruženja na takozvanom sajmu ekoloških proizvoda.
Ovom događaju prisustvovale su i predstavnice Beogradske otvorene škole koje su u svom obraćanju informisale učesnice o brojnim vidovima besplatne podrške i mogućnostima za apliciranje za različite tipove grantova. Inače, projekat ŽETVA sprovođen je u sklopu EU Resurs centra Beogradske otvorene škole uz finansijsku podršku Evropske unije.
Izvor: ALpress