Sumnjive ocene komisije gase lokalne medije!

Opštinsko veće opštine Aleksinac na današnjoj sednici jednoglasno je usvojilo predlog Komisije za raspodelu sredstava po konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja od javnog interesa u 2026. godini. Od ukupno sedam miliona dinara predviđenih konkursom, blizu 5,8 miliona dinara dodeljeno je medijima izvan Aleksinca, iz Užica, Novog Sada i Niša. 

Na istoj sednici većnici su, takođe jednoglasno, odbili zahtev aleksinačkih medijskih radnika, koji je potpisao urednik i osnivač lokalnih medija Ninoslav Miljković, da Opštinska vlada od Komisije zatraži ponovno izjašnjavanje o raspodeli sredstava.

U zahtevu je navedeno da pojedini članovi Komisije nisu ispoštovali svrhu i namenu javnog poziva i da su podržali sadržaje i medije koji ne doprinose ostvarivanju javnog interesa uoblasti informisanja građana na teritoriji opštine Aleksinac. Ukazano je i na sumnju se da pojedini članovi Komisije prilikom ocenjivanja nisu postupali nezavisno i samostalno, kako to predviđa Pravilnik o sufinasiranju projekata u oblasti javnog informisanja.

Podnosioci zahteva ukazuju i da među deset podržanih projekata nema nijednog štampanog medija, iako su na konkurs pristigle prijave dva lokalna štampana izdanja. Istovremeno, sredstva su dodeljena za sedam projekata koji će biti realizovani putem internet portala, od kojih je samo jedan sa područja opštine Aleksinac.

Članovi Opštinskog veća potvrdili su sumnjivu odluku komisije FOTO: Alpress
Članovi Opštinskog veća potvrdili su sumnjivu odluku komisije FOTO: Alpress

Sumnju u način rada Komisije, kako navode aleksinački medijski radnici, dodatno podstiču informacije da je samo jedan član Komisije, dr Sandra Iršević iz Subotice, predstavnica Udruženja novinara Srbije, bodovanje projekata u Jedinstvenom informacionom sistemu obavila pre dolaska u Aleksinac. Prema zapisniku o radu Komisije, sednica o kojoj se odlučivalo o raspodeli sredstava u Aleksincu trajala je šest i po sati. Pored Irševićeve, u sali je bio i dr Boban Tomić iz Bajine Bašte, teoretičar, analitičar i praktičar iz oblasti medija, dok se Vladan Stefanović iz Subotice, predstavik Saveza udruženja „Asocijacija radio-televizija Srbijeˮ, uključio putem video-linka.

Podnosioci zahteva smatraju da se, ukoliko su članovi Komisije već samostalno ocenili projekte, šta je bio predmet višečasovnog rada Komisije na sednici.

Sumnju da su se dva člana Komisije dogovarala, kod aleksinačkih medijskih radnika, izazivaju i pojedinačne ocene projekata. Prvoplasirani projekat Udruženja „Alegroˮ iz Užica, od dva člana komisije ocenjeni su sa 86 i 89 bodova, dok je dr Sandra tom projektu dodela 59 poena. S druge strane, najbolje ocenjeni lokalni projekat, koji će se realizovati preko Radio Aleksinca, od Irševićeve je dobio 91 bod, dok su preostala dva člana Komisije tom projektu dodelila 61, odnosno 60 bodova. I ostale ocene Tomića i Stefanovića skoro su identične.
Rešenje koje je donelo Opštinsko veće je konačno i protiv njega se može pokrenuti Upravni spor u roku od 30 dana od dana objavljivanja.

Prema oceni aleksinačkih medijskih radnika, ovakva raspodela sredstava dovodi u pitanje opstanak pojedinih lokalnih medija, pre svega Radio Aleksinca, čiji su zaposleni od 1. juna na birou.

Tekst i foto: Alpres